V dnešnej dobe plnej protichodných názorov môže byť veľmi ťažké vybudovať a udržať si zdravý vzťah k jedlu. Jedna strana preferuje to a druhá ono a v začarovanom kruhu a pretlaku informácií vznikajú nové poruchy príjmu potravy, ktorých prítomnosť si mnohí z nás ani neuvedomujú.
Žijeme v hektických časoch, kedy nás všetky naše povinnosti doháňajú doslova k šialenstvu a my nič nestíhame. Stresy spojené s prácou, školou, rodinnými záležitosťami – to si vyžaduje viac než dobré schopnosti osobného time manažmentu ale tiež potrebnú dávku psychickej odolnosti.
Práve kvôli týmto stresorom sa potýkame s početnými stravovacími zlozvykmi, konzumujeme jedlo v zhone alebo na neho úplne zabúdame. Následne po príchode domov všetky svoje stresy zajedáme, vyskytuje sa emočné jedenie a nevieme z tohto kolotoča uniknúť.
Akonáhle sa rozhodneme tieto problémy riešiť, zrazu vzniká celkom nový zdroj stresu – jedlo. Ľudia si na hlavu naložia ďalšiu záťaž v podobe dodržiavania akýchsi stravovacích pokynov a keď sa im ich nedarí dodržiavať, majú výčitky svedomia.
Často si stanovia nezmyselné pravidlá, ktoré je ťažké dodržiavať dlhodobo a hoci sa im podarí svoju hmotnosť a postavu dostať do aspoň čiastočne uspokojivého levelu, tento stav je iba dočasný. Pýtate sa ako z toho von? Predstavme si jednoduché rady, ktoré ti pomôžu vybudovať si zdravý vzťah k jedlu.
Pomôž si sám človeče
Už si nič nezakazuj!
Najhoršia chyba, ktorej sa môžeme dopustiť je, že začneme démonizovať jedlo. Uveríš mýtom, že to či ono je zlé, nezdravé alebo dokonca škodlivé. Lenže neexistuje zlé jedlo! Existuje iba zlá porcia. Každé jedlo je pre telo liekom, no v určitej dávke sa môže stať jedom.
Paradoxom pri eliminovaní určitých druhov potravy je, že to čo si začneme zakazovať nás bude o to väčšmi lákať. Potom celkom isto môže nastať jav, že sa celý deň alebo týždeň držíme, darí sa nám odopierať si napríklad sladkosti, no príde na nás chvíľka slabosti a my neodoláme. Potom vyžerieme doslova celú špajzu. Spoznávaš sa v tomto priateľu?
Riešením je nezakazovať si absolútne nič a konzumovať všetko no striedmo. Stanov si vlastné pravidlá a dovoľ si jeden malý kúsok sladkého buď každý deň alebo povedzme dva krát do týždňa. Garantujem ti, že po pár týždňoch zabudneš na tie neznesiteľné chute na sladké. Tvoje telo ich bude dokonale poznať a tým, že to so sladkou chuťou nepreženieš, bude ti poskytovať oveľa viac pôžitku ako keby si ho zjedol jednorázovo za vagón. Nie na darmo sa traduje názor, že najchutnejšie je vždy prvé sústo. Každým ďalším totižto pôžitok klesá a naša citlivosť na chute tiež.
Jedlo vyhoď z hlavy!
Zásadným znakom toho, že nemáme vybudovaný zdravý vzťah k jedlu je, že na neho myslíme celý deň. Potom sa stávame otrokmi jedla, lenže to má slúžiť iba ako prostriedok na načerpanie sily a energie. Ja viem, že sa to povie ľahko ale prestaň aspoň na pár dní riešiť. Nevravím, že máš zjesť všetko čo uvidíš. No keď sa snažíš kontrolovať to čo zješ, skús aspoň na pár dní poľaviť. Daj šancu vlastným inštinktom a skús dať priestor telu aby samo určilo, čo, ako a koľko môže skonzumovať.

Prichystaj si svoje jedlo vopred
S predchádzajúcou radou súvisí aj tento bod. Aby si mal od celého toho jedla svätý pokoj, nachystaj si jedlo na celý deň jeden deň vopred. Priprav si raňajky, uvar si obed a nalož si ho do misky. Taktiež si priprav aspoň suroviny na prípravu večere a prípadne aj nejakú desiatu či olovrant. Toto celé si naukladaj do nejakej malej prepravky alebo aspoň tašky. Tú následne uzavri – môžeš si to ešte celé nahádzať do kalorických tabuliek ak to máš vo zvyku. A od tejto chvíle je téma jedla uzavretá a už ho viac nepotrebuješ riešiť. Zjesť môžeš iba to, čo si si pripravil a máš o starosť menej.

Jedzte pre radosť
Nie pre radosť ako nejaký gurmán alebo hlavný hrdina reality show vášnivý jedlík. Jedzte zdravé, pestré a vyvážené jedlo – od každého trošku a buďte na seba hrdý, že robíte svojmu organizmu dobre. Prijímajte jedlo s vedomým, že do neho dodávate cennú energiu, ktorá ho vyživuje. Predstavujte si jedlo ako zlato alebo ako jadrové palivo, ktoré svieti, ohrieva a ozdravuje. Nejedzte len tak bezducho, mechanicky ako nejaký lis na odpad, ktoré potravu iba zožuje, vytrávi a zvyšok vylúči v podobe stolice.
Zbav sa závislosti
Je dokázané, že závislosť na jedle sa ničím neodlišuje od závislosti od nikotínu, alkoholu alebo tvrdých drog. Jedlo dokáže vplývať na tie isté hedonistické centrá v mozgu ako drogy. V prípade závislosti od jedla po ňom siahame pri každom menšom náznaku úzkosti alebo aj v prípade nudy. Pôžitok z jedla nás aspoň na chvíľu upokojí no je to len klam. Skúste si nájsť iné činnosti, ktoré nám spôsobia rovnaký pôžitok. Napríklad sex, kreatívna tvorba, tanec alebo počúvanie hudby. Osobne mi v tomto ohľade pomáha napríklad upratovanie alebo nakupovanie (žiaľ aj to sa môže zvrtnúť, v prípade že utrácate viac ako by ste mali).

Otrokom kalorických tabuliek
Kalorické tabuľky môžu byť skvelý pomocník ale veľmi zlý pán. Človek sa totižto vzdáva vlastných inštinktov a prestáva konzumovať z pocitu hladu. Jedlo prijíma z povinnosti, pretože ešte potrebuje zjesť toľko a toľko kalórií. Potom sa často stáva, že jeme aj napriek tomu, že nepociťujeme hlad. Naučme sa radšej naučiť organizmus na konzumáciu jedál vždy v rovnakú hodinu. Telo si na to zvykne a hlad sa dostaví automaticky.
Zlyhanie neberte osobne
Každému sa občas stane, že zhreší. To ale nie je žiadna tragédia v prípade, že sa to nedeje pričasto. V takom prípade je na mieste iba triezvo zhodnotiť, že sme si dali niečo, čo si naša myseľ v danom čase vyžadovala a viac túto tému neotvárať.
Rozhodne vás nenabádam k alibizmu, no všetci sme len ľudia. Sila charakteru je schopnosť priznať si drobné pochybenie, uvedomiť si ho ale byť si vedomý toho, že sa mi to na druhý deň nestane, pretože svoj apetít ovládam a vedome kontrolujem ja sám.
Striedmosť = slušnosť
Striedmosť je v náboženstve považovaná za jednu zo základných cností človeka. Určite má každý z nás v rodine starších ľudí, ktorí majú veľmi často spoločnú práve akúsi skromnosť. Vystačia si s málom a nepotrebujú si vyskakovať. To isté platí aj v stravovaní, jedia toho pomerne málo.
Snažme sa striedmosť vnímať vo filozofickom zmysle slova. Striedmosť je znakom múdrosti a vyzrelosti človeka a kto dokáže vedome kontrolovať svoj apetít, poradí si v živote s čímkoľvek. Nie je to len o tvrdej disciplíne a sebazapieraní. Striedmosť v myslení, rozprávaní, konaní a samozrejme jedení je veľmi sympatická a príťažlivá vlastnosť. Osobne mi bude sympatickejší skromný a striedmy človek oproti zhýralému maximalistovi, ktorý má neustále potrebu robiť všetko vo veľkom a nikdy nebude mať dosť.

Začni novú, lepšiu etapu svojho života
Ľudia, ktorí vo svojom živote praktizujú striedmosť môžu byť na seba právom hrdí. Disponujú totiž vlastnosťou, ktorá z nich robí lepších ľudí. Nevadí, že z času na čas zhrešia a doprajú si jedlo, ktoré nie je stopercentne kóšer. Dokážu svoj apetít vedome kontrolovať a presne vedia, kedy dosť. Pracuj na tejto časti svojej osobnosti, vybuduj si zdravý vzťah k jedlu a budeš príkladom pre svoje okolie a pre svoje deti, ktoré ťa budú nasledovať.