iron body stoicizmus striedmosť chudnutie
STRAVA | DIÉTY | RECEPTY

Stravovanie podľa filozofie stoicizmu

Starovekí stoickí filozofi sa veľmi zaujímali o jedlo. Často hovorili o tom, čo by sme mali jesť a ako by sme to mali jesť. Chcete žiť múdro a získať silu charakteru? Potom sa riaďte zásadami stravovania podľa filozofie stoicizmu!


Gaius Musonius Rufus, starý rímsky filozof, učiteľ a predstaviteľ raného stoicizmu hlásal dôležitosť sebaovládania. Podľa jeho učenia stoicizmu základnou čnosťou človeka bolo zvládnutie chutí na jedlo a pitie.

Musonius učil, že stoici by mali uprednostňovať lacné a dostupné potraviny. Jednalo sa predovšetkým o základné a jednoduché potraviny, ktoré sú pre človeka zároveň najvýživnejšie a najzdravšie. Stoici sa domnievali, že je úplne zbytočné pripravovať komplikované a luxusné jedlá. Jednoduchý a zároveň výživný pokrm možno často pripraviť zo základných a ľahko dostupných ingrediencií.

Musonius odporúčal konzumovať prevažne rastlinnú stravu a obilniny namiesto živočíšnych produktov. Nabádal na konzumáciu ovocia a zeleniny, ktoré nevyžadujú takmer žiadnu tepelnú úpravu, respektíve dlhé varenie. K týmto potravinám môžeme zaradiť aj mliečne výrobky a med.

Stoici neboli striktní vegetariáni ale je pravda, že vo všeobecnosti nejedli príliš veľa mäsa.



V liste Marcusovi Aureliovi jeho vychovávateľ a rodinný priateľ Marcus Cornelius Fronto žartuje o tom, ako videl jedného z cisárových malých synov držať v rukách kúsok hnedého chleba – čo bolo úplne v súlade s učením jeho otca.

V ďalšom liste čiastočne nahliadneme do stravovacích návykov Marca Aurelia:

Potom sme išli na obed a čo myslíš, že som jedol? Kúsok chleba, hoci som videl ako všetci ostatní hltajú fazuľu, slede s cibuľou a rybie ikry!

Musonius sa nazdával, že to hlavné, čo by stoici mali trénovať je vedomé stravovanie. Vyhýbať by sme sa mali hlavne obžerstvu!

Toto správanie (obžerstvo) je veľmi hanebné a preto by sme sa mali správať opačne! Jesť jedlo usporiadaným a umierneným spôsobom a tým demonštrovať sebaovládanie.

Praktizovať to však na dennej báze nie je nič jednoduché. Vyžaduje si to veľa starostlivosti a tréningu.



Stoici by mali jesť kontrolovane, pomaly a so zreteľom na svoj vlastný charakter a činy. Venovať pozornosť by pritom mali svojim myšlienkam a pocitom. Mali by použiť svoj vlastný rozum na to, aby posúdili, kde leží hranica toho, čo je zdravé a rozumné – v jednoduchosti by mali uplatňovať zásady umiernenosti.

  • Chybu robí ten, kto zje viac, ako by mal
  • Chybu robí človek, ktorý pravidelne jedáva v zhone
  • Chybu robí človek, ktorý je očarený gurmánskym jedlom
  • Chybu robí človek, ktorý uprednostňuje sladkosti pred výživným jedlom
  • Chybu robí človek, ktorý sa o svoje jedlo nedelí so svojimi „spolustolovníkmi“

Človek, ktorý sa od týchto chýb chce oslobodiť sa musí naučiť nepodliehať žiadnej z nich. Jedným zo spôsobov ako to učiniť je praktizovať výber jedla nie pre potešenie, ale pre výživu.

Tak jednoduché a prosté – snažiť sa jesť zdravo. Hlavným dôvodom stoikov, prečo to praktizovať však nie je len myšlienka zdravia ale hlavne posilnenia vnútorného charakteru, sebauvedomenia a sebadisciplíny.

Sme atakovaní pretlakom informácii o zdravom spôsobe stravovania a starí stoici by nám povedali, aby sme sa nenechali zmiasť. Mali by sme učiniť rozumné rozhodnutie a s myšlienkou vlastnej sebadôvery sa ho držať. Týmto si rozvinieme sebakontrolu a tá je omnoho dôležitejšia ako len jednoduchá myšlienka schudnúť alebo vyzdravieť.

Aby bolo jasné, pre stoikov je zdravie podstatné ale ešte podstatnejšia je sila charakteru.



Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *